Jak obliczyć potrzebną ilość płytek gresowych?
Planowanie zakupu płytek gresowych bywa skomplikowane, zwłaszcza jeśli chcemy dokładnie wiedzieć, ile płytek będzie potrzebnych do pokrycia określonej powierzchni. Aby uniknąć sytuacji, w której zakupisz za mało materiału lub zbyt dużo, warto krok po kroku przeprowadzić odpowiednie obliczenia. Oto praktyczny przewodnik, który Ci w tym pomoże:
Obliczenie powierzchni
Gdy już wiemy jaki rodzaj, kształt, czy kolor płytek chcemy wybrać, do ręki musimy wziąć miarkę. Należy zmierzyć każdą powierzchnię, na której chcemy położyć materiał. Przy prostych ścianach mnożymy wysokość przez szerokość. Od otrzymanego wyniku odejmujemy powierzchnię okien, drzwi i innych elementów, które nie będą kafelkowane. Jeśli chcesz wyłożyć płytkami podłogę, obliczenia robi się dokładnie tak samo jak dla ściany, ale musisz pamiętać, że nie wliczamy miejsca gdzie będzie wanna lub brodzik.
Ważne jest to, aby wziąć pod uwagę fakt, że nie zawsze płytki są do sufitu i jeśli będziemy chcieli je ułożyć od lub do konkretnej wysokości, to bierzemy pod uwagę skorygowaną do tej wartości powierzchnię. Dokonując pomiarów trzeba też pamiętać, że w niektórych pomieszczeniach są dodatkowe wnęki, cokoły czy wiszące półki.
Wyliczenie liczby potrzebnych płytek
Aby obliczyć potrzebną nam liczbę płytek, musimy określić powierzchnię pojedynczego kafelka. Wzór jest prosty:
wysokość x szerokość płytki = powierzchnia płytki
Znając powierzchnię płytki, możemy przystąpić do dalszych obliczeń. Dzieląc powierzchnię jaką mamy do wyłożenia płytkami przez powierzchnię płytki, uzyskamy przybliżoną liczbę potrzebnych kafli:
powierzchnia do wykafelkowania / powierzchnia jednej płytki = ilość płytek
Nie zapomnij zaokrąglić wynik do najbliższej całości, aby uwzględnić pełne płytki.
Zapas płytek
Przyjęła się ogólna zasada, że do obliczonego wymiaru powierzchni, na której chcemy położyć płytki, należy doliczyć od 10 do 15% zapasu. Warto o tym pomyśleć, ponieważ w trakcie montażu może dojść do uszkodzenia lub pęknięcia. Wielu glazurników wycina w płytkach miejsca na baterie czy odpływy. Często w przypadku płytek gresowych dochodzi do uszkodzeń z powodu braku odpowiedniego sprzętu.
Pamiętajmy także, że nic nie trwa wiecznie i konkretne kolekcje są wycofywane przez producentów. Za jakiś czas możemy mieć problem z dokupieniem zapasu w razie potrzeby wymiany płytki.
Uwzględnienie fug
Jeśli pomiędzy płytkami planujesz zostawić przestrzeń na fugi, musisz to uwzględnić w swoich obliczeniach. Szerokość fugi dodaje się do wymiarów płytki przed obliczeniem jej powierzchni. Jeśli planujesz zastosować fugi o szerokości, np. 2 mm, musisz to uwzględnić w wymiarach każdej płytki. Przykładowo, jeśli masz płytkę o wymiarach 30 cm x 30 cm i planujesz fugę o szerokości 2 mm, rzeczywisty wymiar płytki z fugą wynosi 30,2 cm x 30,2 cm.
Uwzględniając fugi, warto także pamiętać, że wpłyną one na zużycie zaprawy do fugowania. Im szersze fugi, tym więcej zaprawy będzie potrzebne do ich wypełnienia.